CARAVANEST MOTORHOMES & CARAVANS MAGAZINE
0 0

FOR CARAVAN 2016

Jakub Š. |

Tři pavilony, tři dny: 7. ročník For Caravanu (15.4.-17.4.2016) otevřel své brány jako samostatná akce. Návštěvnost se neopírala o přidružené výstavy a mohlo se ukázat, jak to v ČR vypadá se zájmem o rekreační vozidla. Po celou dobu trvání veletrhu panoval ve výstavních prostorech čilý ruch, který potvrdil dlouhodobě stoupající zájem o karavaning v našich zeměpisných šířkách. Účast většiny velkých českých dealerů obytných vozů a karavanů, bohaté zastoupení prodejců doplňků a volnočasových potřeb – již tradiční menu připravené pro fanoušky svobodného cestování tentokrát na obrovské výstavní ploše. Modelů bylo k vidění opravdu velké množství, ale: Hymer opět chyběl :-(

FOR CARAVAN 2016 Výstavní prostory For Caravan 2016 | foto: Caravanest

Příjemným momentem letošního For Caravanu byla účast nového českého výrobce demontovatelných vestaveb do osobních automobilů Nest od firmy Egoe (www.nestbyegoe.cz). Zajímavé řešení pro přeměnu automobilu v rekreační vůz nabízí Nest standardně ve spolupráci s Fordem, ale realizovat půjde do libovolné značky osobního auta nebo dodávky. Custom výroba po vzoru anglických firem? Segment trhu čekající v tuzemsku na zaplnění. Vývoj a prodej značky stojí na samém začátku, ale vypadá slibně jednak co do funkčnosti, ale především co se designu týče. Držíme palce! 

Expozice české značky Nest | foto: Caravanest

Kromě Nestu mohli návštěvníci na For Caravanu vidět český CityCaravan. Další čeští výrobci: Eastwander a KRS na veletrhu chyběli. Přitom účast původních domácích výrobních firem na domácí oborové akci, kde budou představovat svůj vývoj, a to nejnovější ze své nabídky, by měla být zájmem jak vystavovatelů, tak samotných výrobců. Takto bohužel fanoušek ostrouhá, neboť novinky od evropských firem se k nám většinou skrze dealery dostávají se značným zpožděním nebo vůbec. A přímé účasti zahraničního výrobce na veletrhu u nás se asi jen těžko dočkáme.

Výstavní plocha české značky CityCaravan | foto: Caravanest

Po delší odmlce se také v letošním roce na For Caravanu otevřelo karavanové městečko. Zdarma a dobře zaopatřené: s vodou a možností vypouštění odpadů. Rozšíření výstavní nabídky, která zaručuje za prvé příjezd "pravověrných" karavanistů, za druhé lákadlo pro "obyčejné" návštěvníky, ovšem zdaleka nevyužilo svůj potenciál. Pořadatel několik týdnů dopředu oznámil, že kapacita městečka je zcela vyčerpaná a všech 200 míst je obsazeno. Na spoustu zájemců se "nedostalo". Kdo ovšem čekal po příjezdu přeplněný areál s jedním autem vedle druhého, byl hodně překvapený. Obrovská plocha vyhrazená pro městečko mohla s klidem pojmout dvakrát nebo třikrát více vozů.

Karavanové městečko v sobotu (16.4.2016) dopoledne | foto: Caravanest

Těžko rozumět tomu, proč byla kapacita omezena na 200 vozů, ale budiž. I s účastí, která na místě byla, šlo udělat z městečka další „výstavní plochu“. Stačilo promyslet organizaci parkování, vozy řadit od kraje parkoviště podél cest, ne na cestu, neroztahovat je podél plotu do nekonečné dálky. Městečko by působilo kompaktněji, zaplněněji a jistě by přitáhlo zájem nejednoho návštěvníka – přinejmenším toho, kdo s karavaningem teprve koketuje a chce prozkoumat, jak že to vlastně v reálu vypadá. I přes to ale celkově For Caravan 2016 zanechává pozitivní dojem.